Svatební hry

Svatební hry více či méně jsou tradiční součástí každého svatebního veselí. Vyplňuji hluchá místa v denním programu (např. při párovém focení novomanželů), rozproudí zábavu, stmelují kolektiv a v neposlední řadě ……….

Po závazném potvrzení vzájemné spolupráce zasílám snoubencům jakýsi dotazník, abych se dozvěděl o jejich představách týkajících se celého svatebního dne co nejvíce a samozřejmě i o hudebním vkusu. Součástí takého dotazníku je i informace o tom, zda a jaké hry chtějí snoubenci (v dané chvíli již novomanželé) uskutečnit. Nejedná se nikterak závazný údaj, neboť na svatební hry nezřídka kdy ani nedojde anebo naopak, i přesto, že určitá hra nabyla na počátku uvedeno, není žádný problém si hru zahrát a plně z mé strany moderovat.

Ve věci organizace a přípravy her jsou možné varianty, že hry buď připravují svědkové či přátelé, nebo po předchozí informaci plně mohu připravit já (u některých her je příprava nutná, např. Tombola, Rok s novomanželi a jiné).

Jak jsem již uvedl, všechny svatební hry jsem připraven plně moderovat. Moderování her se mohu ujmout i další osoby z řad svatebčanů, nicméně prosím dopředu velmi pečlivě uvažte, zda dotyčné osobě nepůsobí mluvení před lidmi do mikrofonu trauma a zda určená osoba má potřebné rétorické schopnosti. V mnoha případech, kdy je předem určena osoba z řad svatebčanů (nejčastěji svědkové), taková osoba se necítí pozici moderátora komfortně a svatební hře to spíše ublíží a celé hra může také vyznít jen jako „nepříjemná povinnost“.

Svatební kvíz (zvedání bot)

Svatební kvíz je jednou z nejčastějších a nejoblíbenějších svatebních her. Princip je jednoduchý, novomanželé sedí k sobě zády a postupně jsou jim kladeny otázky z jejich života. Manželé pak zvedají botu svou nebo botu partnera.

Pozn.: Otázky mám vždy s sebou k dispozici.

Svatební tombola

Svatební tombola je jednou z her, která vyžaduje již před svatbou větší přípravu a je vtipným způsobem, jak vybrat nějaké drobné peníze na veselku. Probíhá prakticky jako běžná tombola, jen pod názvy cen se skrývají neočekávaná překvapení.

Pozn.: Tombolu v rozsahu a počtu cen dle domluvy mohu plně připravit

Svatební kočár

Svatební kočár bývá další tradiční svatební hrou, která má za úkol rozproudit zábavu, což se defacto vždy podaří a hra se třeba i několikrát opakuje. Hra se neobejde bez pomocníků, židlí a alkoholu. Židle se rozmístí tak, aby představovaly královský kočár: vepředu jsou 2-4 koně, kočí, po stranách jsou kola kočáru, následně uprostřed král a královna (novomanželé) a jako doplněk: kameny. Na hru se potřebuje 9-11 dobrovolníků a novomanžele. Každý z účastníků představují „část“ královského kočáru, při následném čtení příběhu se každý z účastníků zvedá na svou „pozici“ popř. jiné slovní spojení a případně doplní zvukem, souslovím apod. Pokud se někdo splete – dostane panáka k vypití.

Pozn.: Královský kočár v mnoha verzích mám vždy s sebou k dispozici.

Rok s novomanželi

Rok s novomanželi je další velmi oblíbená hra, já osobně jí říkám „svatební survivor“ Svatební hosté (13 účastníků) soupeří o předem připravené úkoly, které budou každý měsíc novomanželům plnit. Navíc, čím více jsou dobrovolníci více soutěživější, tím větší zábava. Svědci mohou svolat 13 dobrovolníků nebo nechat novomanžele účastníky hry vybrat. Na těchto 13 dobrovolníků nyní čeká 12 úkolů. V každém kole vypadne jeden (ten, který se na místo vrátí poslední z plnění úkolu a už na něj nezbyde židle). Vypadnuvší dostane za účast certifikát, na kterém je úkol (např. pozvat novomanžele na grilovačku, apod.) Na vítěze hry potom čeká odměna – nejčastěji novomanžele zvou výherce na večeři.

Pozn.: Rok s novomanželi po předchozí domluvě mohu plně připravit včetně certifikátů s úkoly a pro vítěze s odměnou

Poznávání partnera hmatem

Úkol je jasný – ženich musí se zavázanýma očima poznat partnerku podle kotníčku. Všechny dobrovolnice se posadí do řady vedle sebe a sundají si botu. Aby hra byla vtipnější, mezi dámy se posadí i někdo z pánů….

Naopak pro nevěstu – se zavázanýma očima musí poznat svého partnera podle hýždí.

Pozn.: Tato hra nevyžaduje žádnou přípravu

 

Další nejvíce tradiční hry: hod kyticí, sundávání a házení podvazku, krájení svatebního dortu, svatební bingo, kvíz pro svatební hosty